2.El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hayalinizdeki arabayı almaya karar verdiniz ancak ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Size kararsızlığınızı ve aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir rehber hazırladık.

Almak istediğiniz otomobilde gerçekten hangi özellikleri arıyorsunuz? En çok neye önem vermelisiniz? Bu soruları tekrar tekrar kendimize sorarız. Her şeyden önce alacağımız otomobilin bizi mutlu edebilecek otomobil olduğundan emin olmalıyız.

Aklımıza gelen ilk şey bize kendimizi huzurlu hissettirecek ve bütçemizi fazla sarsmayacak modelleri gözden geçirmek olacaktır. Aşağıda yer alan kriterleri dikkatlice inceleyerek karar vermeniz gereken konular hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Almak istediğiniz otomobilin tipini belirlerken onu hangi amaçlara yönelik kullanmak istediğinizi netleştirmiş olmalısınız. Spor, orta seviye veya lüks, üstü kapalı veya açık, iki veya dört kapılı, önden veya arkadan çekişli, kasa modeli gibi çeşitli unsurları göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar arasından yapacağınız seçimler doğrultusunda almak istediğiniz otomobilin tipini belirleyebilirsiniz.

Fiyat konusu herkes için önemlidir. Öğrenmeniz gereken en önemli şey ise aracın sade biçimde ve eklemeyi düşündüğünüz ekstra özelliklerle birlikte fiyatıdır. Bu fiyatları bilmek, doğru fiyatlarla değerlendirme yapabilmenizi ve sonunda bir karar vermenizi sağlayacaktır. Kafanızda şekillenen kararlar doğrultusunda bütçenizi zorlama sınırını belirlemiş olacaksınız. Bu durumda aylık ödeme takvimini tekrar gözden geçirebilirsiniz. Gerekirse kredi olanaklarını devreye sokabilirsiniz.

Performans dendiği zaman aklınıza ilk gelen özellikler otomobilin gücü ve bunun en önemli göstergesi olan hız ile çekiştir. Uzun dönem güvenilirliği açısından turbo sarj özelliğine sahip olan ve diğer yüksek performanslı motorlara sahip araçları alırken çok daha dikkatli olmalısınız.

Hız yapmak herkesin hoşlandığı bir durum değildir. Siz hız yapmaktan hoşlanıyorsanız bunu bir seçim kriteri olarak düşünebilirsiniz. Alacağınız araçların ne kadar hız yapabildiklerini öğrenmek seçim aşamasında size yardımcı olabilir.

Alacağınız aracın markası seçim yapmanız konusunda bir kriter olabilmektedir. Daha çok reklam panolarına değil markanın sunduğu ekstra özelliklere yönelmeniz gerekmektedir. Teknolojik yenilikleri daha çok uygulayan, güvenlik, performans ve dayanıklılık alanlarında araştırma ve geliştirme çalışmalarına daha fazla önem veren markalara öncelik vermeyi düşünmelisiniz.

Araç sahibi olmak isteyen bazı kişiler performansın aksine estetiğe önem verebilirler. Her şeyden önce almak istediğiniz araçtan görsel olarak hoşlanmanız gerekir. Alacağınız aracı gördüğünüzde ondan hoşlanmış olmalısınız. Görsel açıdan hoşlanmadığınız bir aracı almak yanlış tercih yaptığınız anlamına gelmese bile sizde bu tür bir his uyandırabilir.

Araç kullanırken güvenlik sizin için olmazsa olmaz bir unsur ise araçta standart olarak bulunması gereken emniyet kemeri ve hava yastığı gibi unsurların dışında başka hangi ekstra güvenlik unsurlarının bulunduğunu öğrenmelisiniz. Genellikle boyutları büyük ve daha ağır olan araçların güvenliği küçük araçlara oranla daha yüksek olabilmektedir.

Eğer aksesuarlardan hoşlanan biriyseniz mutlaka almanız gereken araç aksesuarı bol olan modellerden olmalıdır. Markalar bu konuda size çeşitli fırsatlar sunabilmektedir. Aracınızla birlikte veya sonradan alacağınız aksesuarlar kişiselleştirme konusunda size destek olabilmektedir. Beklentileriniz bu yöndeyse aksesuarları bir tür satın alma kriteri olarak göz önünde bulundurabilirsiniz.

İkinci el araç satın alırken karar vermenizi kolaylaştıracak en önemli kriterlerin başında servis olanağı gelmektedir. Almayı düşündüğünüz aracın yeterli servis ağına ve yedek parça sağlama kolaylıklarına sahip olup olmadığından emin olmalısınız. Birçok araç, ilk alış fiyatlarının cazibesiyle alındıktan sonra size servis ve yedek parça konusunda sıkıntı çıkarabilmektedir. Bakım ve tamir masrafları genellikle aracın motor tipi ve aktarma organlarının karmaşıklığı gibi faktörlere bağlıdır. Yüksek performanslı, elektroniği fazla, turbo şarj özelliğine sahip otomobillerin tamir masrafl arı orta seviyedeki otomobillere oranla çok daha fazla olabilmektedir.

Belirtilen bu satın alma kriterlerinin dışında daha farklı kriterleri göz önünde bulundurmak

isteyebilirsiniz. Bunun için daha kişisel ve daha spesifik davranmanız gerekebilir. Bunu sağlamak için ise farklı imkanlardan yararlanmayı düşünebilirsiniz. İkinci el otomobil satın alırken otomobil galerileri karar vermenize yardımcı olmak adına kısa süreli test sürüşleri yapmanıza izin verebilir. Almayı düşündüğünüz otomobili test etmek ve detaylı bir biçimde incelemek için bu sizin için eşsiz bir fırsat olabilecektir. Bunun dışında kısa süreli test sürüşleri sizi memnun etmediyse farklı seçeneklere yönelmeyi düşünebilirsiniz. Bir çok otomobil kiralama firmasında almak istediğiniz araçlardan bulunabilir. Kiralayacağınız araç ile daha uzun süreli test sürüşleri gerçekleştirebilir ve araçla ilgili daha iyi fikir edinebilirsiniz. Test sürüşünü kiralayacağınız araçla gerçekleştirmek istiyorsanız kilometresi fazla olan aracı almayı düşünmelisiniz. Böylece satın alma planı yaptığınız aracın kullandıktan bir süre sonra ne duruma geleceğini daha iyi değerlendirmiş olursunuz.

Otomobil üreticilerinin yaptığı model değişiklikleri arasında kaybolmamak ve bunalmamak için satın almadan önce mutlaka kararınızı kesinleştirmeye çalışmalısınız. Bayilere danışarak modeller hakkında daha fazla fikir sahibi olmalısınız. Satın alacağınız aracın sıfırını test etmelisiniz. Hala kararsızsanız, otomobil dergilerini inceleyerek daha fazla bilgi edinmeye çalışmalısınız. Bir çok dergi, almak istediğiniz otomobilin iyi ve kötü yanlarını size gösterebilir. İkinci el araç satın almak istediğiniz halde aynı araçtan birden fazla satılık olan varsa, hepsini test etmeyi düşünmelisiniz. Ne kadar fazla araçla test sürüşü yaparsanız, aracı o kadar iyi tanırsınız. Ayrıca özellikle almak istemeyeceğiniz kadar kötü durumda olan araçları elemek konusunda olumlu bir adım atmış olursunuz. Test sürüşü öncesinde ve sonrasında aracı kontrol etmelisiniz. Özellikle motor yağını kontrol edip arada bir fark olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer motor yağında test sürüşü öncesinde ve sonrasında belirgin farklılık varsa araç teste gelmeden hemen önce el değiştirmiş demektir.